Archive

The Eberhard Karls University Tuebingen at NMUN

Tradition is a special feature of the delegation of Tuebingen: In 1997, the Eberhard Karls University participated as one of the first German secondary schools at NMUN. Throughout the years, a broad range of very diverse countries has been successfully represented: Cameroon and Brunei-Darussalam, Austria, Germany, Burundi and Antigua & Barbuda, Russia, Mexico, France, India, the USA, Sweden, Pakistan, the Republic of Sudan, Saudi Arabia, Japan, Argentina, Nigeria, Australia, Montenegro, and 2015 Iraq.

The Tuebingen Delegations have received numerous awards in recent years for excellent position papers (“Position Paper Awards”), as well as a particularly authentic representation of their country and outstanding participation during the conference (“Outstanding Delegate Awards” & “Distinguished Delegation Awards”). Therefore, it is a special desire of each year’s delegation to follow in the footsteps of the successful past delegations.

 

Ausgezeichnet für ein Outstanding Position PaperAusgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

2017
Philippines

Delegates: Iris Albulet, Lea Augenstein, Nathalie Beissel, Helene Binder, Anna Conrad, Martin Dersch, Franziska Gertz, Fabian Grauel, Jovana Horn, Lukas Krempel, Lukas Kohmann, Magdalena König, Christina Kosche, Nora Lahmann-Vogt, Rebecca Mayer, My Nguyễn, Juraj Privits, Roderick Unterschemmann, Roberta Walser, Angelina Wex

Brochure: Final Report 2017

255px-Flag_of_Chile.svg

award_distinguished-delegationaward_outstanding-position-paper

2016
Chile

Delegates: Fernando Alvarez De Rivera Dannhoff, Ronja Baumann, Robin Bozek, Natalie Brandes, Silvana Frank, Christina Grohmann, Sandra Klaft, Roman Klimke, Kathrin Lobinger, Alexander Orlowski, Petra Schmiedova, David Schneider, Milena Sigler, Maurice Thaidigsmann, Giorgia Tzar, Charlotte Vosschulte, Carolin Weidmann, Jana Würtenberger

Brochure: Final Report 2016

Flag_of_Iraq.svg

Ausgezeichnet für ein Outstanding Position PaperAusgezeichnet mit einem Distinguished Delegation Award & Outstanding Delegate Award

2015
Republic of Iraq

Delegates: Anne Beck, Marlene Bubb, Maria Dirks, Leonie Harsch, Anna Lena Heitzenröder, Ricarda Lamprecht, Eunji Lee, Brigitte Leibitz, Ina Majewski, Bojan Markovic, Moritz Metzger, Natalie Pawlowski, Anika Pinzner, Matthias Quinckhardt, Koray Saglam, Vera Sommer, Sahana Sreedar, Christian Steidl, Štěpán Vizi.

Brochure: Final Report 2015

copy-montenegro_grungy_flag_by_think0.jpg

Ausgezeichnet für ein Outstanding Position PaperAusgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

2014
Montenegro

Delegates: Frieder Dengler, Alexandra Dick, Tamara Frunse, Miriam Keppner, Katharina Klein, Marius Klug, Rebecca Koch, Mathias Krams, Alexandra Lutz, Bianca Mollenhauer, Rania Muhareb, Dina Nordhoff, Martin Pechatscheck, Clemens Starke, Marie Ulrich, Léonard Van Rompaey, Martin Weidner.

Brochure: Abschlussbericht NMUN 2014

Flag_of_Australia
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper
Ausgezeichnet mit einem Distinguished Delegation Award
2013

Australia

Delegates: Anja Breitkreutz, Patric Dujardin, Anna Ehgartner, Alexander Fick, Darija Fabijanic, Annika Frosch, Marianne Hock, Maike Hans, Steffen Jauch-Walser, Berith Karasch, Hannah Kommol, Isabell Kommol, Sebastian Rappen, Ann-Kathrin Sauer, Christian Schams, Verena Schauss, Samuel Schwarz, Christoph Sommer, Alexander Stotkiewitz, Katarina Wildfang, Sophia Wolpers.

Brochure: Abschlussbericht NMUN 2013

Flag Nigeria
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper Ausgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

2012
Nigeria

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2012/deutsch/

Delegates: Laura Bauer, Leonie Beisemann, Jörg Bischof, Marlene Braun, Max Döring, Georg Engel, Sabine Gerdon, Benno Keppner, Josefine Köbe, Christian Kulick, Jihun Lee, Katharina Luther, Larissa Oliveira, Christian Saathoff, Julian Schlicht, Hyemin Shim, Khira Sippli, Frederik Unden, Sophie Veauthier

Brochure: http://www.nmun-tuebingen.de/2013/NMUN_Bericht_2012_Final.pdf

Flag Argentina
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper Ausgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

2011
Argentina

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2011

Delegates: Mara Beez,Giang Bui, Anna Feikusl, Alexandra Förster, Jennifer Ellen Hahn, Fiona Ham, Nils Handler,Vanessa Hartmann Laura Herrmannn, Cindy Hesse, Jerome Kuchejda, Mia Kumric, Anna Marti, Paula Müller, Katharina Muessle, Eva Mund, Natalie Pfau, Tobias Pfütze, David Jannis Ryfisch, Lara Schoenleber, Simone Schotte, Myungsang Shim, Anselm v. Stülpnagl, Till Zbiranski

Flag Japan
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper Ausgezeichnet mit einem Distinguished Delegation Award

2010
Japan

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2010

Delegierte: Nadia Baumann, Sonja Bernecker, Ella Daschkey, Christine Diebold, Francois Dorais, Peter Eppinger, Ana Ilievska, Jerome Ingenhoff, Philipp zur Horst, Stefanie Kasparek, Kira Knipper, Fabienne Kröber, Gregor Lilakewitsch, Christoph Meyer, Camille Motte, Julia Palme, Manon Richard, Simon Schulz, Eric Schneider, Daniel Soesanto, Dörthe Warnk, Katharina Wingsch.

Saudi Arabian Flag
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper Ausgezeichnet mit einem Distinguished Delegation Award

2009
Saudi Arabia

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2009

Delegates: Alexandra Schaal, Andreas Gerster, Caroline Bissinger, Deborah Vollkommer, Diana Tipei, Elisa Storz, Eva Röder, Gianna Mader, Hava Baris, Iain Fraser, Isabelle Kabisch, Jan Münster, Konstanze Jüngling, Lena Prötzel, Lisa Weiss, Maria Jensen, Marisell Eichhoff, Matylda Obojska, Mona Dumitrache, Patricia Battke, Tomasz Kruczek, Volquart Stoy.

Sudanese Flag
Ausgezeichnet für ein Outstanding Position Paper Ausgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

2008
Republic of Sudan

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2008

Delegates: Susanne Alber, Jasmin Bertel, Matei Frunzetti, Fiona Goggins, Elodie Gravier, Janis Grzybowski, Friederike Hasler, Attila Holder, Sina Johannes, Jella Kandziora, Ladina Knapp, Viola Lucas, Adrian Oroz Guldi, Igor Pilic, Marta Piwowarski, Chelsey Sands, Christian Schwartz, Thomas Schwenke, Monica Wagner.

Pakistani Flag
Outstanding Position Paper

2007
Islamic Republic of Pakistan

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2007

Delegates: Claudia Baczewski, Michal Bartoszewski, Michael Böhl, Eylem Cicek, Martin Deuerlein, Dragos Dragan, Utz Ebertz, Almuth Ebke, Katharina Glock, Isabelle Griesshaber, Ingrid Hack, Katharina Karsten, Letizia Lo Giacco, Christine Loran, Yvonne Macasieb, Gratian Mihailescu, Martin Nambula, Amanda Paustian, Raphael Rauch, Sabine Schöll, Annika Schönfeld, Sebastian Schwarz, Arne Thomas, Marika Tügel, Leonard Wahl.

Swedish Flag
Outstanding Position Paper Honorable Mention Award

2006
Sweden

Homepage: http://www.nmun-tuebingen.de/2006

Delegates: Lilli Banholzer, Stelios Evlavis, Christian Förster, Hélène Fournier, Raid Gharib, Bilal Hawa, Kristen Heim, Pedro Jimenez, Jörg König, Jacqueline Kowert, Andreas Kruck, Josephine Lau, Silvia Müller, Amy Richards, Alexandra Rohde, Michael Rütimann, Samy Saadi, Hanna Scheck, Martin Sojer, Christian Stindt, Patrizia Strupp, Friederike Thoenes, Jana Warkotsch.

Flag of the United States of America
Outstanding Position Paper Distinguished Delegation

2005
United States of America

Homepage: uni-tuebingen.de/pol/nmun/archiv/2005

Delegates: Anna Altenburger, Melinda Bodo, Thoralf Canis, Charlotte Clement, Chris Cookson, Steven Davis, Florian Garcia, Christine Grawunder, Friederike Hartl, Cornelia Kilchert, Isabell Kmen, Cathérine Tahmee Koch, Carole Liegois, Charly Loufrani, Mirjam Mayer, Sarah Meggle, Anne-Dorothé Müller, Sonja Rabus, Thomas Rausch, Perrine Recours, Deborah Rice, Julia Ruppel, Benoit Roussel, Esther Sapi, Anthony Stadel, Bayram Tasdögen, Patrick Theiner, Stefan Wannenwetsch, Florian Warweg, Thomas Weber, Esther Werth, Catherine Zanev.

Flag of India
Outstanding Position Paper Distinguished Delegation

2004
India

Homepage: uni-tuebingen.de/pol/nmun/archiv/2004

Delegates: Jacek Bakowski, Tobias Drehsen, Gaelle Dufour, Hendrik Garnkäufer, Viktorija Gierer, Maximilian Jell, Sonja Köppel, Volker Lang, Yohei Mizutani, Max Markus Mutschler, Joanna Popielawska, Megan Reinke, Dorothee Richter, Daniela Röß, Elisa Roßberger, Anke Sauerbaum, Rachel Schutte, Gregoire Weiss, Steffi Zimmermann.

Flag of France
Distinguished Delegation

2003
France

Homepage: uni-tuebingen.de/pol/nmun/archiv/2003

Delegates: Florian Abele, Simone Bohnenberger-Rich, Andreas Edele, Pascal Fendrich, Henning Gienger, Kimberly Giusti, Michael Joos, Aisling Kirwan, Sarah Krieg, Julia Krummenauer, Justyna Lasik, Hanns-Peter Nagel, Nghia Nguyen-Le, Otto Palmu, Davide Polizzi, Shital Rathod, Gaelle Rhyner, Verena Röthemeyer, Markus Schaupp, Ulrike Schmidt, Friederike Schwarzer, Stefan Seiler, Melanie Tiletzek, Zsuzsi Vincze, Martin D. Zimmermann.

Flag of Mexico

2002
Mexico

Homepage: uni-tuebingen.de/pol/nmun/archiv/2002

Delegates: Stephan Anders, Simone Bohnenberger-Rich, Thorsten Göbel, Patricia Graf, Andreas Hertkorn, Michael Joos, Franziska Köckert, Christian Köhn, Pamela Lorenzet, Dusan Minic, Katrin Müller, Hanns-Peter Nagel, Miriam Prys, Verena Röthemeyer, Miriam Schröder, Georg Siep, Benjamin Struss, Katja Trompeter, Jessica Paola Uribe, Patrick Weber.

Flag of the Russian Federation
Distinguished Delegation

2001
Russian Federation

Homepage: uni-tuebingen.de/uni/spi/nmun.htm

Delegates: Stephan Anders, Pressia Arifin, Amir Bar-On, Nadine Bauser, Aron Buzogany, Sandra Dietrich, Rachel Dinisman, Dimitri Domanski, Sabine Dreher, Dana De La Fontaine, Gisela Glimmann, Thorsten Göbel, Reiner Gold, Cameron Kilborn, Markus Müller, Harald Paulsen, Alexander Plank, Heidi Plucknet, Angela Ritter, Hans Seidenstücker, Valeria Stadlbauer, Christian Wachutka, Anja Wolfänger.

Flag of Antigua & Barbuda  Flag of Burundi

2000
Antigua & Barbuda and Burundi

Homepage: uni-tuebingen.de/pol/nmun/archiv/2000/INTRO.HTM

Delegates: Britta Beck, Jan Chr. Bodenbender, Björn Dade, Geert De Cock, Verena Deißler, Sabine Dreher, Roland Eisel, Sascha Flory, Rolf Frankenberger, Liv Halperin, Karoliina Itkonen, Julia Koch, Marie Lafontaine, Karen Lee, Ann-Katrin Leist, Angela Marino, Philipp Meißner, Christopher Milde, Grit Ose, Harald Paulsen, Angela Raphael, Mororó Rodrigues, Elena Rodriguez Diez, Rolf Schwarz, Annette Schwetzler, Hans Seidenstücker, Jenna Steenken, Stephanie Steuckardt, Nina Thelen, Stephanie Thelen, Yuko Watanabe, Ute Zauft.

Flag of Germany
Ausgezeichnet mit einem Honorable Mention Award

1999
Germany

Delegates: Hicham Abghay, David Albaiceta, Frederic Arlan, Jan Bodenbender, Juliane Brach, Sabrina Dittmar, Stefan Doettinger, Regina Dvorak, Vera Franz, Vanessa Koutsulis, Marc L., Charles-Louis M., Christopher Melda, Felix Oldenburg, Charlene R., Verena Schuster, Stephen Spiegel, Melanie Zimmer.

Flag of Austria

1998
Austria

Delegates: Valerie Blass, Martina Bellin, Nacija Celebi, Louise Frechelin, Arne Heuzeroth, Mark Landenberger, Brigitte Ferreira Lucio, Martin Lund, Lisa J. McDonald, Tatjana Reiber, Sonja Roth, Christian Sauer, Florian Sixtus, Jan Stiehle, Carolin Thielking, Marsha Wacker, Danica Webb, Annette Wiedemann.

Flag of Cameroon  Flag of Brunei-Darussalam

1997
Cameroon and Brunei-Darussalam

Top 

 nmun.tuebingen.pr2014@gmail.comContact | Copyright ©2014 MUN Tübingen. All rights reserved.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s